+48 694 489 915  biuro@efpa.pl

CARING IS SHARING…KNOWLEDGE: #EFPA2023

Znacie mnie, więc wiecie, że motywuje mnie zasada; „TROSKA oznacza DZIELENIE SIĘ…WIEDZĄ.” Tak rozumiem swoją rolę jako Prezeski EFPA Polska i stąd czerpię energię do pracy nad dorocznym Kongresem EFPA Polska. Ogromną frajdą jest to, że to wydarzenie uruchomia zaangażowanie dużego grona ludzi i firm, którzy wierzą w kulturę współdzielenia. To grono jest z roku na rok coraz większe. ❤️❤️❤️

W tym krótkim tekście chcę nam przypomnieć najważniejsze przesłania tegorocznego Kongresu, które są rozwinięte w tekstach tego wydania naszego Efpowskiego Wieściolistu.

Jest taki dzień, bardzo energetyczny, choć już październikowy, kiedy:

🔻 spotyka się środowisko polskiego rynku finansowego, społeczność EFPA Polska,

🔻 otwieramy nasze głowy na wiedzę i mądrość Gości, Mówców i Panelistów, którzy dają nam swój czas na Kongresie EFPA Polska,

🔻 rozwijamy wartościowe zawodowe relacje.

Jak twierdzi Mauro Guillen w znanej książce Rok 2030, świat jaki znamy odejdzie do roku 2030:

  • MNIEJ DZIECI: starzenie się populacji w USA i Europie,
  • NOWE POKOLENIA, szybko rosnące w Azji i Afryce
  • WIĘCEJ BOGATYCH KOBIET
  • DISRUPCJA TECHNOLOGICZNA
  • GOSPODARKA WSPÓŁDZIELENIA
  • KRYPTOWALUTY: pieniądz zdecentralizowany

Potrzebujemy mapy drogowej i temu poświęcimy 2 dni XIV Kongresu EFPA Polska. Stąd tegoroczny tytuł Kongresu: Certyfikowany Doradca Finansowy w świecie paradoksów. Jak budować wartość dla Klienta w meandrach dzisiejszych finansów. Byliśmy RAZEM MOCNO w trendzie UCZENIA SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE i zainwestowaliśmy wspólnie czas, aby przygotować się do bezpiecznego funkcjonowania w świecie, który już dziś rządzić się nowymi zasadami.

Ogromnie cieszymy się, że tak licznie wzięliście w tym roku udział w XIV Kongresie EFPA Polska: 1155 Efpowiczów wśród 1500 uczestników łącznie. Z duma i radością przyjęliśmy też wysoką ocenę, jaką nam wystawiliście: 4,8 w skali 0-5. Na Kongresie zaraportowaliśmy ważne dla nas wszystkich wydarzenie: do końca tego roku będzie nas w EFPA Polska ponad 2000 🚀🚀🚀

Żeby nas zainspirować na początek, przywołam 7 starych dobrych zasad myślenia lateralnego Edwarda de Bono, które były swojego rodzaju drogowskazami po programie XIV Kongresu EFPA Polska:

  • Strać z oczu brzeg,
  • Dywersyfikuj celowo,
  • Aby odnieść sukces, zacznij od czegoś małego,
  • Przewiduj ślepe zaułki,
  • Podchodź do niepewności z optymizmem,
  • Nie bój się niedoboru,
  • Idź z prądem.

Co zabieram ze sobą z XIV Kongresu EFPA Polska ❓:

➡️ Świat, w którym żyjemy pełen jest paradoksów i dylematów: separatyzmy wobec współzależności, autorytaryzm wobec potrzeby przywództwa łączącego, rozwój i konsumpcja wobec globalnego ocieplenia. Bardzo ważne jest bliźniaczenie pokoleń: niech entuzjazm młodych wzmacnia doświadczenie ludzi dojrzałych. Praktykujmy odwrócony mentoring, kiedy to starsi, uczą się od młodszych. Dziś w pracy nierzadko spotyka się 5 pokoleń. Świat pokolenia X odszedł w przeszłość. Świat pisany perspektywą europejską nie wróci. Wektorem wpływu w nowym świecie nie będzie tylko Zachód. I nie ma jednego świata. Na mapie świata wg Chińczyków, Europa jest tylko półwyspem Euroazji. Zgadnijcie, kto ma mapę, na której świat postawiony jest na głowie? 📍 Dziękujemy: Dr Małgorzata Bonikowska

➡️ Coraz słabiej idzie nam interpretowanie zjawisk gospodarczych. Reguły, które – wydawało się – są wyryte w kamieniu, przestały być aktualne. Ostatnie lata są wszystkie nietypowe. W tym środowisku w zasadzie nie sposób budować modele ekonometryczne. Stąd, potrzebny jest powrót do zdroworozsądkowego pojmowania zależności ekonomicznych.   Żyjemy w epoce czarnych łabędzi i jest ich więcej niż innych ptaków. Szybko też zapominamy o „starych” czarnych łabędziach, bo pojawiają się nowe: kryzys 2008, pandemia, wojna w Ukrainie.  Nowy Panie Premierze, proszę pamiętać, że o większości głosów wyborczych dla opozycji zadecydowali młodzi ludzie. Teraz czas na działanie nowego rządu: otwarte ścieżki kariery i promocja młodego pokolenia. Potrzebujemy wielkiego programu edukacji społecznej i ekonomicznej. Niech praktyczna edukacja ekonomiczna zagości w programach głównych telewizji w Polsce. Dziękujemy: prof. Marek Belka.

➡️ Sztuczna inteligencja ma charakter ewolucyjny. To efekt ewolucji ludzkiego mózgu. Nikt nigdy nie powiedział, że ludzki mózg nie może stworzyć narzędzia, które zmienia nas jako gatunek. Otóż ludzki mózg stworzył takie narzędzie. Jest nim technologia, sztuczna inteligencja, która przemienia nas z homosapiens w homotechnicus. Ważne jest, aby podejmując decyzje wykorzystywać „technicus”, ale kierować się wymiarem „homo”. To od człowieka zależy, czy będzie panował nad sztuczną inteligencją, czy też pozwoli, aby ona wymknęła się spod kontroli. Dziękujemy: Dr Maciej Kawecki.

✅ Twoja marka osobista to suma emocji, z jakimi zostawiasz ludzi w wyniku kontaktu z Tobą. Ludzie Ci ufają, bo jesteś spójny, godny zaufania i życzliwy. Dziękujemy: Joanna Malinowska-Parzydło.

✅ Inwestycje ESG dają nam sprawczość. Zakończmy bezpłatne korzystanie ze wspólnych zasobów na ziemi, takich jak czyste powietrze, woda czy zdrowie pracowników. Pokochajmy długoterminowe KPIe. „Teraz kiedy nauczyliśmy się latać w powietrzu jak ptaki, pływać pod wodą jak ryby, powinniśmy się nauczyć żyć na ziemi jak ludzie. (Bernard Shaw). Dziękujemy: Marcin Żółtek, EMBA, EFPA ESG ADVISOR.

✅ Customizacja w usługach finansowych jest domeną AI. Personalizacja to domena zarezerwowana dla człowieka. Potrzebujemy planerów finansowych, finansowych psychologów i portfelowych behawiorystów. Dziękujemy: Radosław Sosna CFA, CAIA.

📍 EFPA Polska przygotowuje nowy model doradcy finansowego jako inicjatywę rynkową, wspieraną przez największe banki w Polsce. Główne cele:

  • wzmocnienie roli doradcy finansowego,
  • większy dostęp do wartościowej usługi doradczej dla Klientów,
  • wymiernie zwiększyć skalę zaangażowania Klientów detalicznych w rynek kapitałowy w Polsce, zgodnie ze wskazaniami europejskiej Strategii Inwestycji Detalicznych.

Dzisiaj pracodawcy bardziej koncentrują się na unikaniu nieuprawnionego doradztwa niż rozwoju usługi doradczej. Brakuje nam standardu, brakuje nam pozytywnego image’u zawodu doradcy, brakuje jasnego zdefiniowania granic doradztwa inwestycyjnego i doradztwa finansowego. Potrzebujemy polskiej Strategii Inwestycji Detalicznych, która będzie sprzyjać upowszechnieniu usługi doradztwa inwestycyjnego, otworzy drogę do certyfikacji i poszerzenia uprawnień doradców finansowych oraz umożliwi tworzenie produktów inwestycyjnych, które pozwolą klientom wziąć więcej ryzyka. W Europie znacząco słabiej klienci korzystają z rynku kapitałowego, jedynie 17% w UE (dużo mniej niż w USA). Mamy lekcje do odrobienia. Trzeba otworzyć usługę doradztwa inwestycyjnego dla segmentu klienta średniozamożnego i to się dzieje. Takim przykładem jest Bank BNP Paribas.  Jako środowisko EFPA Polska, chcemy opracować i wprowadzić nowy standard doradcy finansowego, bo klienci tego potrzebują, a my jesteśmy w stanie to dać. Chcemy rozwiązać problem niewykorzystanych zasobów na rynku, tak aby więcej osób mogłoby uczestniczyć w procesie świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego. Ta samoregulacja posunie nas mocno do przodu. Jednocześnie będziemy w kontakcie z Regulatorem, żeby pokazać wartość tego rozwiązania dla Klientów i rynku.  Mamy w EFPA dobrze zdiagnozowaną sytuację, wiemy, co trzeba zmienić i mamy przygotowane dobre rynkowe rozwiązanie, w pełni zgodne z obowiązującymi regulacjami.    Dziękujemy panelistom: Edyta Bogacka, Barbara Stęchły, Krzysztof Orlik, Krzysztof Prasał.

📍 Czy technologia zje doradców finansowych na śniadanie zależy od menadżerów usług finansowych i samych doradców. Trzeba umieć wykorzystać technologię, żeby ona nie wykorzystała człowieka. Zacznijmy od zaufania i zadajmy pytanie, kto z Państwa powierzyłby milion złotych do zainwestowania sztucznej inteligencji. Nie tylko państwo są w mniejszości. Tylko 8% osób inwestujących w Polsce posiada wysoki albo bardzo wysoki poziom wiedzy, który pozwala im podjąć właściwe decyzje i oczekuje od doradcy pomocy w doborze sposobu inwestowania. Relację opartą na zaufaniu buduje się latami, a nie do najbliższego śniadania. Sztuczna inteligencja powinna wspierać doradców w pracy z klientami. Pomagać przygotować się do spotkań, zastępować w powtarzalnych czynnościach. Czasami może dawać podpowiedzi, ale nie zastąpi doradcy w kształtowaniu długoterminowych relacji, opartej na zaufaniu. EFPA głosuje za hybrydą😊. Dziękujemy z brawurową Debatę Oksfordzką: Grzegorz Nawrocki, Przemysław Furlepa, Maciej Meder, Renata Kamoda, Michał Szymańska, Kasia Kazior, Katarzyna Tomaszewska, Michał Duniec, Robert Sochacki.

📍 EFPA Europa aktywnie włącza się w europejskie konsultacje Strategii Inwestycji Detalicznych RIS. Będziemy angażować się w działania na rzecz zwiększenia uczestnictwa klientów detalicznych w rynku kapitałowym w Unii Europejskiej. Naszym rozwiązaniem są wysokiej jakości, dobrze zaprojektowane, trafnie dopasowane, potwierdzone i aktualizowane europejskie kwalifikacje doradców finansowych.  Dziękujemy: prof. Emanuele Maria Carluccio.

Wszystkich, którzy czują niedosyt z tego przeglądu, zapraszam na stronę www EFPA Polska https://kongres2023.efpa.pl/ , gdzie – zgodnie z zasadą otwartego dzielenia się wiedzą – publikujemy nagrania z wystąpień kongresowych, w tym wszystkie webinary z Akademii Kongresowej.

Picture of Mariola Szymańska

Mariola Szymańska

Prezeska EFPA Polska

Przewiń na górę