W trosce o zdrowe finanse klientów
W dynamicznie zmieniającym się świecie umiejętność zarządzania finansami osobistymi jest kluczowa dla osiągnięcia stabilności i sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Obszary dotyczące finansów, takie jak rosnące koszty życia, inflacja, zdolność do regulowania zobowiązań, to istotne obszary wpływające na nasze samopoczucie i kondycję psychiczną.
Tymczasem aż 70% Polek i Polaków ocenia swoją wiedzę z zakresu codziennych finansów jako niewystarczającą. Optymistyczne jest to, że podobny odsetek chce pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie. Niestety, faktycznie swoją wiedzę w tym obszarze pogłębia już tylko co dziesiąty badany.
Branża finansowa powinna pełnić szczególną rolę we wspieraniu klientów w zakresie dbania o zdrowe finanse. To coś więcej niż aspekt biznesowy. To także ważny element społecznej odpowiedzialności, wpisujący się w literkę S w tak ważnym teraz obszarze ESG.
🍀 Czym są zdrowe finanse?
Zdrowe finanse z jednej strony koncentrują się na bieżącym regulowaniu naszych zobowiązań i zabezpieczeniu naszej przyszłości, a z drugiej strony pozwalają na dokonywanie wyborów, dzięki którym możemy cieszyć się życiem. To odpowiedzialne i świadome zarządzanie swoimi pieniędzmi, które przyczynia się do tego, że czujemy się bezpieczniej, mniej się stresujemy i zapewniamy sobie wolność finansową. Podstawą dbania o nie jest edukacja – niezbędna niezależnie od tego, na jakim etapie życia jesteśmy.
🎯 Zasady zdrowych finansów – podejście w mBanku
Przygotowując obszary koncentracji i zasady zdrowych finansów w mBanku, sprawdziliśmy, w których obszarach klienci widzą dziś najwięcej wyzwań i potrzebują wsparcia. Spojrzeliśmy na trendy i wątki, które w dłuższej perspektywie będą ważne, a o których być może Polki i Polacy jeszcze nie myślą (np. przewidywana emerytura, niska stopa zastąpienia, rosnące koszty życia).
Proces obejmował, poza badaniami ilościowymi, także etap badań jakościowych – godziny rozmów na temat wyzwań dnia codziennego i oczekiwanej roli banków w kontekście poprawy kondycji finansowej.
W ten sposób stworzyliśmy sześć zasad, wokół których prowadzimy dialog z klientami.
📌Zacznijmy od bezpieczeństwa finansów w internecie. W dobie cyfryzacji, gdzie większość transakcji odbywa się online, ryzyko oszustw i kradzieży tożsamości jest znacznie większe niż kilkanaście lat temu. Bezpieczeństwo finansów w sieci jest niezwykle ważne – z tym twierdzeniem zgadza się większość społeczeństwa. Tymczasem tylko jedna na pięć osób regularnie zmienia swoje hasła do poczty czy bankowości.
📌Szalenie ważnym aspektem jest trzymanie wydatków pod kontrolą, czyli w uproszczeniu wydawanie mniejszych kwot niż zarabiamy. W tym obszarze ważne jest np. planowanie budżetu – 84% Polaków gospodaruje swoimi finansami w taki sposób, że udaje im się zaoszczędzić co miesiąc jakąś kwotę pieniędzy. Nie wszyscy robią to niestety regularnie. Wsparciem dla naszych klientów w układaniu miesięcznego budżetu mogą być narzędzia takie jak np. menadżer finansów.
📌 Pozostając w wątku oszczędności, równie ważne jest posiadanie tzw. poduszki finansowej, czyli określonej kwoty oszczędności, której nie wydajemy na przyjemności, a trzymamy ją na wypadek tzw. czarnej godziny, trudniejszych sytuacji, gdzie bez odłożonych środków trudno byłoby nam sobie poradzić. Tylko co trzeci badany deklaruje, że taką poduszkę finansową posiada.
📌 Edukacja na temat znaczenia oszczędności na nieprzewidziane wydatki jest kluczowa, podobnie jak wiedza i działanie, by zabezpieczać siebie i bliskich na wypadek zdarzeń losowych. Jak możemy to robić? Przede wszystkim ubezpieczając siebie i bliskich czy ustanawiając pełnomocnictwa do rachunków. Wśród badanych 41% ma ubezpieczenie na życie.
📌 Zdrowe finanse to także odpowiedzialne i świadome pożyczanie pieniędzy, które pozwoli nam uniknąć kłopotów finansowych i spirali zadłużenia. Nie wyklucza ono kredytowania, a wskazuje, że kredyty warto brać, kiedy są nam realnie potrzebne, a także spłacać je terminowo.
📌 Inwestowanie na przyszłość na emeryturze to ostatni, ale nie mniej ważny aspekt. Według badanych jest on najtrudniejszy w realizacji. Badania Eurobarometru wskazują, że Polska zajmuje ostatnie miejsce w UE pod kątem spokoju o emeryturę – to pokazuje, że Polacy w tym aspekcie nie czują się bezpiecznie. Tym bardziej powinniśmy skupić się na promowaniu inwestowania na przyszłość i edukowaniu na temat różnych form oszczędzania na emeryturę.
🍀Jak sprawić, że sytuacja będzie się poprawiać?
Przede wszystkim kluczowa jest świadomość tego, gdzie są nasi klienci, jeżeli chodzi o zdrowe finanse i dlaczego warto zadbać o wskazane przez nas obszary. Na rynku istnieją już ciekawe narzędzia wspierające, takie jak menadżer finansów czy planer emerytalny.
Mogą być one bardzo pomocne, ale równie ważna jest rola doradców, którzy mogą dostarczyć jeszcze lepiej spersonalizowanych porad i wspierać klientów także w budowaniu dobrych nawyków finansowych, które są ogromnie ważne w dbaniu o zdrowe finanse.
Aż 40% z naszych codziennych działań to właśnie nawyki – pomóżmy klientom zadbać o budowanie tych dobrych, związanych z oszczędzaniem czy inwestowaniem na emeryturę.
Klienci z pewnością to docenią 💪
W artykule wykorzystano dane:
- Poziom wiedzy finansowej Polaków 2024, Fundacja GPW, Warszawski Instytut Bankowości,
- „Zdrowie finansowe Polaków. Raport z badania ilościowego” opracowany z inicjatywy EFPA Polska, na zlecenie Programu Analityczno-Badawczego Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, przy wsparciu PFR TFI
- Dane Eurobarometer, European Union
- Zdrowe finanse, badanie własne mBanku
Izabela Wesołowska
Menedżerka Wydziału Inicjatyw Klientowskich, mBank
Jakub Zielonka
Dyrektor Departamentu Klienta Indywidualnego, mBank