Rynkowy Standard Doradcy Finansowego na trasie A1 Mapy Drogowej dla zdrowia finansowego Polaków

2 lata temu, na 13-tym Kongresie EFPA Polska jako społeczność EFPA ogłosiliśmy rekomendacje rynkowe, nad którymi chcemy pracować w kierunku profesjonalizowania doradztwa finansowego w Polsce. Wówczas połączyliśmy z Krzysztofem Prasałem nasze marzenia w jedną inicjatywę – opracowanie Rynkowego Standardu Doradcy Finansowego 

Po co to robimy? 

Skoncentrowaliśmy się na 2. ważnych pytaniach klientów:  

  • czy wiem, w jakiej kondycji są moje finanse osobiste i czy mam plan finansowy na przyszłość?  
  • czy mam profesjonalnego doradcę, który pomoże mi ten plan ułożyć i urzeczywistnić?  

Rynkowy Standard Doradcy Finansowego ma być odpowiedzią na te kluczowe pytania. Standard jako kanon najlepszych rynkowych praktyk i wzorców zachowań  ma doprowadzić do jak najszerszego dotarcia z usługą doradztwa finansowego i ideą planowania finansowego do szerokiej rzeszy klientów. Tak, by ją demokratyzować w społeczeństwie, kształtować ideę zdrowych finansów i przyciągać kapitał prywatny na rynki kapitałowe, tak potrzebny do transformacji gospodarki w kierunku zrównoważonego rozwoju.   

O czym mówi Rynkowy Standard Doradcy Finansowego? 

Zaczynamy Standard od ważnej dla instytucji finansowych i doradców kwestii – granic działania w kontekście doradztwa finansowego i inwestycyjnego. Odpowiadamy na pytanie, jaka jest rola doradców finansowych w udzielaniu porad klientom, a jaka jest rola doradców inwestycyjnych czy maklerów w tej usłudze? 

Tym samy dążymy do wskazania obszarów pracy doradców z klientami w ramach tak potrzebnego i uprawnionego doradztwa finansowego, nie przekraczając granic doradztwa inwestycyjnego.   

Idąc dalej w Standardzie mówimy o: 

  • edukacji klientów, pokazującej korzyści z mądrego inwestowania (ochrona przed inflacją, godna emerytura, długoterminowe pomnażanie majątku), 
  • pomocy w określaniu celów i tworzeniu planów finansowych,  
  • transparentności i profesjonalizmie w przedstawianiu usług finansowych.  

Mówimy też o rzeczach niewygodnych i trudnych takich jak możliwość poniesienia straty, błędach behawioralnych, opłatach i prowizjach. 

Co jest w tym dla Doradców najważniejsze?  

Podążanie za standardem będzie wyrazem profesjonalizmu, będzie podnosiło rangę zawodu doradcy finansowego. Będzie wizytówką jakości i rzetelności doradców, a dla klienta rękojmią najwyższych standardów usług, świadczonych przez doradców. 

Co dalej?  

Jesteśmy w dialogu z nadzorcą i regulatorem. Chcemy przedstawić Standard i dążymy do uznania tego Standardu przez nadzorcę jako samoregulacji, zgodnej z wymogami regulacyjnymi i akceptowanej z punktu widzenia rozwoju rynku finansowego. 

Naszym postulatem jest także uznanie certyfikatów EFPA jako potwierdzających wymaganą wiedzę i kwalifikacje na stanowisku doradców finansowych.  

Nad Standardem pracowali bezpośrednio eksperci 3 instytucji: mBank S.A., Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o., BNP Paribas Bank Polska S.A..  Inne wiodące banki i instytucje finansowe wspierają tę wizję i są zainteresowane przystępowaniem do Standardu, gdy zostanie on potwierdzony.  

Picture of Edyta Bogacka

Edyta Bogacka

Dyrektorka Departamentu Klienta Bankowości Prywatnej
mBank

Picture of Krzysztof Prasał

Krzysztof Prasał

Prezes Zarządu
Dom Inwestycyjny Xelion

Przewiń na górę