Numer 21, październik 2017   

W numerze:

Edyta Bogacka
Redaktor Newslettera
EFA EFPA
Certyfikowany Doradca EFPA - Dla Lepszej Przyszłości

 

Witajcie!

tradycyjnie jesienny numer Newlettera poświęcony jest 8 Kongresowi EFPA. W przededniu wejścia w życie MIFIDII już nikogo nie dziwi, że dużo miejsca poświęcamy także tej tematyce. Co się zmieni w pracy Doradców? Jak zareagują klienci na zmiany? Czy zwycięży model doradztwa zależnego (czasem nazywanego „nie niezależnego”) czy niezależnego? Te dylematy już niedługo staną się naszą rzeczywistością. Kongres EFPA był okazją do rozmowy o tym. Wielu z Was doceniło to w swoich relacjach  (poniżej). Bardzo Wam dziękujemy za liczne przybycie i relacje!

W imieniu organizatorów Kongresu, Zarządu i Rady Fundacji EFPA Polska, składam podziękowania dla Partnerów Kongresu i ich przedstawicielom, wśród których znaleźli się:

Partnerzy:

 • TFI PZU SA – Partner Główny - Andrzej Czyrko, Dyrektor Biura Sprzedaży oraz Łukasz Kędzior, Dyrektor Zarządzający ds. dystrybucji
 • Quercus TFI SA - dr hab. Sebastian Buczek, Prezes oraz Paweł Cichoń, Wiceprezes,
 • Skarbiec TFI SA - Marek Rybiec, Prezes oraz Ewa Radkowska-Świętoń, Członek Zarządu,
 • Trigon TFI SA - Jakub Adamowicz, Dyrektor Rozwoju,
 • Saturn TFI SA - Sławomir Kamiński, Prezes,
 • Proservice Finteco - Paweł Sujecki, Prezes Zarządu oraz Błażej Rojek, Dyrektor Zarządzający Sprzedażą

Patronat objęli:

 • IZFiA - Prof. UW. dr. hab. Marcin Dyl, Prezes
 • Analizy Online - Michał Duniec, Prezes

 

Partner Główny:                                

                    

 Partnerzy:

                             

 

Patronat:

              

   

Gorąco zapraszam do lektury Newslettera! Obok tematyki Kongresu w zakresie długoterminowego oszczędzania i MIFID II tradycyjnie artykuły z zakresu inwestowania: Bartek Pawłowski z mBanku w swoim artykule zwraca uwagę na ciekawą anomalię na rynku obligacji, a Krzysztof Zygmanowski (także z mBanku) na fenomen gospodarek azjatyckich. 

MiFID II: edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja

Jak budować długoterminowe oszczędności obywateli? Sprzedawaniem „potrzeb” a nie „produktów”, powiązaniem rynku nieruchomości z rynkiem kapitałowym i programem lekcji oszczędzania od najmłodszych lat – to tylko niektóre z pomysłów uczestników panelu dyskusyjnego VIII Kongresu Doradców Finansowych EFPA.

Zapytani o to, czy przechowywanie oszczędności na depozytach i w gotówce oraz kupowanie mieszkań na wynajem jest dobrym pomysłem na zabezpieczenie przyszłości, paneliści nie udzielili jednoznacznej odpowiedzi.  

8 Kongres EFPA Polska oczami Doradców

"Ja co roku czekam na wrzesień, aby się spotkać w gronie rodziny EFPA Polska.

To już był 8 kongres Doradców EFPA Polska. Strach się bać, co będzie jak będzie za 2 lataJ 10 rocznica!

Z roku na rok jest nas coraz więcej. Jestem jednym z pierwszych doradców i pamiętam nasze kameralne spotkania w małej salce w Klubie Bankowca. W tym roku spotkanie „wróciło” do Warszawy i mieliśmy okazję spędzić cudowne popołudnie w  historycznym miejscu, w odbudowanej po wojnie kamienicy przy ulicy Foksal . Przyszły czasy, gdzie się ledwo mieścimy w dużej sali. To bardzo cieszy i utwierdza nas , że w przeddzień wejścia w życie MIFID II to w nas jest siła. 

Rafał Madej
Wiceprezes Zarządu Fundacji EFPA Polska
„Co w trawie piszczy…” – wyniki II badania certyfikowanych doradców EFPA Polska.

Po 3. latach postanowiliśmy powtórzyć badanie Certyfikowanych Doradców EFPA, żeby „sprawdzić puls i temperaturę doradców” w przededniu istotnych zmian regulacyjnych, wynikających z implementacji dyrektywy MiFID II.

Z badania wyłonił się interesujący obraz rynku widzianego Waszymi oczami…

Główne wnioski można sprowadzić do 4 kluczowych punktów:

 • Wyraźna ewolucja rynku doradców: rośniemy i dojrzewamy,
 • Rośnie świadomość znaczenia etyki biznesu,
 • MiFID 2 jest dużym wyzwaniem rynkowym, także z perspektywy doradców,
 • Badanie ponownie potwierdziło dużą wartość i przydatność certyfikatów EFPA.

Wojciech Kaczor
Doradca Private Banking&Wealth Management mBank S.A.
EFP EFPA
Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie

Za nami kolejne już spotkanie w gronie certyfikowanych doradców. Kolejny raz prelekcje, miejsce spotkania oraz pogoda zostały perfekcyjnie zgrane. O ile jestem w stanie zrozumieć organizację miejsca oraz dobór prelegentów, o tyle kwestia organizacji świetnej pogody to dla mnie zagadka.

Podobną zagadką jest także pełny kształt MIFID II. Uważnie słuchałem Panów z PWC, aby uzyskać jak najwięcej danych co do przyszłości rynku usług doradztwa finansowego. Informacje, jakie przekazali to te, o których już można myśleć oraz te które jeszcze nie są opracowane przez ustawodawców. Do startu MIFID II zostało trochę ponad 2 miesiące. Więc tym bardziej jestem zaskoczony, ilu informacji jeszcze nie mamy.  

Mariola Szymańska-Koszczyc
Prezes Zarządu Fundacji EFPA Polska
MiFID II: za 5 min. 12-ta. Czy ktoś jest gotowy?

EFPA Europa monitoruje stan implementacji dyrektywy MiFID II i Wytycznych ESMA w zakresie wymagań wiedzy i kompetencji pracowników firm inwestycyjnych. Pierwsze rozstrzygnięcia są już dostępne.

Nadzór hiszpański (CNMV) ogłosił już swoje rozwiązanie wdrożeniowe. Dopuszczalna jest wielorakość metod potwierdzania adekwatności wiedzy i kompetencji pracowników określona przez ESMA, przy spełnieniu kilku warunków. Dla osób udzielających informacji o produktach inwestycyjnych liczba godzin szkoleniowych prowadzących do wymaganego poziomu wiedzy i kompetencji wynosi minimum 80, dla pracowników świadczących usługę doradztwa finansowego 150 godzin. Wprowadza się także ścisły wymóg stałego rozwoju zawodowego w wymiarze 20 i 30 godzin rocznie, odpowiednio dla osób informujących i pracowników świadczących usługę doradztwa. Nadzorca bardzo podkreśla konieczność zastosowania zasady proporcjonalności, tzn. wzrostu wymagań wraz ze wzrostem złożoności zadań zawodowych. Kolejnym warunkiem jest zapewnienie adekwatnego rozdzielenia funkcji szkoleniowej i certyfikacyjnej, szczególnie w sytuacji, kiedy całość procesu realizowana jest wewnątrz podmiotu zobowiązanego. W tym przypadku, na podmiocie ciąży odpowiedzialność udokumentowania  prawidłowości i adekwatności wprowadzonych rozwiązań. Kluczową rolę będzie odgrywała jednostka compliance. Jeśli podmiot decyduje się na prowadzenie szkolenia czy certyfikowania pracowników wewnętrznie, wówczas roczny przegląd powinien być realizowany przez firmę zewnętrzną. W uzasadnionych sytuacjach, nadzorca może przeprowadzić własną weryfikację i testy wiedzy i kompetencji wśród pracowników. Nadzorca hiszpański wprowadza listę zewnętrznych certyfikatów, których uzyskanie wypełnia wymogi regulacyjne. W tym celu uruchomiona została specjalna procedura aplikowania o akredytację certyfikatów przez CNMV. EFPA Hiszpania przedłożyła certyfikaty EFPA do akredytacji i jako pierwsza otrzymała wpis wszystkich certyfikatów EFPA na oficjalną listę kwalifikacji uznawanych przez nadzór hiszpański jako zapewniających zgodność kwalifikacji z wymaganiami MiFID II i Wytycznych ESMA.

Europejski Think Tank Certyfikowanych Doradców EFPA, Włochy 2017

12 października miałem ogromną przyjemność uczestniczyć w Think Tanku zorganizowanym w ramach EFPA Italia Meeting 2017  w urokliwej Wenecji. Była to doskonała okazja do poznania certyfikowanych doradców EFPA z innych krajów i wymiany poglądów na forum przedstawicieli 11 krajów. 

  

Andrzej Czyrko
Dyrektor Biura Sprzedaży TFI PZU SA
Komu potrzebna jest burza?

Miło nam było, ponownie w roli Partnera Głównego, uczestniczyć w tegorocznym Kongresie EFPA, który był skupiony na temacie oszczędności długoterminowych. Bez wątpienia jest to jedno z największych wyzwań naszego społeczeństwa, które nie ma wyrobionych nawyków związanych z oszczędzaniem. Czy brak tych nawyków był negatywny dla gospodarki? Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Jednak gdybyśmy zamiast konsumować, oszczędzali, to gospodarka nie byłaby w stanie rozwijać się w obserwowanym tempie. Bez wątpienia, obecny stan zamożności w Polsce pozwala wracać do promowania idei długoterminowych oszczędności zdeterminowanych na realizację różnych celów. 

Grzegorz Świetlik
Dyrektor ds. Rozwoju Oferty mBank Private Banking & Wealth Management
Execute Order 21

Podobnie jak rycerze Jedi zostali zaskoczeni, kiedy armia klonów niespodziewanie zaatakowała swoich dowódców, realizując Rozkaz 66, podobnie ESMA może wpłynąć na implementację MIFID2, udzielając odpowiedzi na Pytanie 21.

3 października 2017 roku, ESMA opublikowała swoją odpowiedź na niewinnie brzmiące pytanie: „Kiedy firma inwestycyjna powinna przesłać swoim klientom pierwszą roczną informację ex-post?”.  Do tej pory chyba nikt nie miał wątpliwości, jak należy interpretować zapisy artykułu 50(9) rozporządzenia delegowanego MIFID II. 

Bartosz Pawłowski
Chief Investment Officer mBank Private Banking & Wealth Management
Nie walcz z Fedem!

Na światowych rynkach finansowych od dawien dawna używa się sformułowania „Don’t fight the Fed”, czyli nie graj przeciwko amerykańskiej Rezerwie Federalnej. W skrócie dewiza ta sprowadza się do tego, że gdy Fed obniża stopy procentowe, to należy trzymać portfel w ryzykownych inwestycjach (czyt. akcje) i vice versa. W związku z tym okres, w którym się obecnie znajdujemy, określany jest przez wielu jako niezwykle niepewny, ponieważ oto po wielu latach od wdrożenia bezprecedensowego programu luzowania ilościowego (quantitative easing), Fed wreszcie zaczął zmniejszać swoją sumę bilansową. 

Krzysztof Zygmanowski
Doradca Private Banking&Wealth Management mBank S.A. EFP EFPA
Europa czy Azja – starcie dwóch tytanów

Od pewnego czasu każdy z nas widzi, jaką presję rynki azjatyckie wywierają na gospodarkę europejską. Nie mam tu na myśli tylko zwykłej „chińszczyzny”, której wokół nas jest wiele. Nie mam też na myśli towarów producentów europejskich, którzy z racji niższych kosztów produkcji (głównie osobowych) produkują swoje wyroby w fabrykach ulokowanych w krajach azjatyckich, w głównej mierze w Chinach. Moją obserwację opieram na produktach zaawansowanych technologicznie, które coraz częściej, pod własnymi markami, sprzedają azjatyccy producenci. Jakiś czas temu były to prymitywne podróbki, później te podróbki były bardziej zaawansowane, a dzisiaj coraz częściej mamy do czynienia z autorskimi produktami firm azjatyckich.