Nr 18, maj 2016    

W numerze:

Edyta Bogacka
Redaktor Newslettera
EFA EFPA
Co nowego w EFPA Polska?

Po dłuższej przerwie przed Wami kolejny numer Newslettera Doradców EFPA Polska. W tym numerze kontynuacja tematu MIFID II, aktualności, stałe felietony doradców EFPA z mWealth Management SA i nowość: EFPA Polska w mediach społecznościowych, czyli jak EFPA Polska zamierza popularyzować swoją misję i docierać do znacznie szerszego niż dotychczas kręgu odbiorców. 

A jest nas coraz więcej!

Od początku działanosci EFPA Polska przeprowadziła 44 egzaminy, w wyniku których wydano 582 certyfikaty EFPA EFA i EFPA EFP. Aktualna liczba certyfikowanych doradców EFPA wynosi 382, gdzie 340 osób posiada certyfikat EFPA EFA, 78 osób - certyfikat EFPA EFP. W trakcie studium jest 81 osób. 

Już dzisiaj zapraszamy całą społeczność Doradców EFPA na coroczne spotkanie, które odbędzie się we wrześniu. Nie zabraknie merytorycznych dyskusji i prezentacji, a także ciekawych zajęć integracyjnych. Ci z Was, którzy uczestniczyli w ubiegłym roku w tym wydarzeniu, podkreślali własnie ten walor imprezy. Liczymy na nie mniejszą niż w ubiegłym roku frekwencję. Czekamy na Wasze pomysły i podpowiedzi odnośnie części merytorycznej spotkania, jak i integracyjnej. Podzielcie się z nami tymi pomysłami - od teraz jest to proste - wystarczy wejść na naszą stronę na LinkedIn i zamieścić komentarz.

Mariola Szymańska-Koszczyc
Prezes Zarządu Fundacji EFPA Polska
Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) opublikował „Wytyczne dla oceny wiedzy i kompetencji” doradców finansowych w ramach MiFID II

22 marca br. ESMA opublikowała „Wytyczne dla oceny wiedzy i kompetencji” w ramach MiFID II w językach krajowych.  Ten moment uruchomił 2-miesięczny termin, w którym odpowiednie organy krajowe muszą poinformować ESMA, czy wypełniają lub zamierzają wypełnić wymogi zawarte w Wytycznych. Mimo ogłoszonego niedawno przesunięcia o rok terminu wejścia w życie Wytycznych na  3 stycznia 2018 roku, czasu na kompeleksowe wdrożenie tych waznych rynkowo zmian nie jest za wiele.

Wytyczne ESMA mają wzmocnić ochronę inwestorów poprzez podniesienie wiedzy i kompetencji osób świadczących usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielających informacji na temat instrumentów finansowych oraz usług inwestycyjnych oferowanych klientom w imieniu firm inwestycyjnych. Zgodnie z Artykułem 25(9)  MiFID II, Wytyczne określają kryteria oceny wymaganej wiedzy i umiejętności pracowników firm inwestycyjnych i mają na celu umożliwić firmom wypełnienie zobowiązań wynikających z Artykułu 24 i 25 MiFID II. Wytyczne definiują „wiedzę i kompetencje” jako uzyskanie odpowiedniej kwalifikacji oraz posiadanie odpowiedniego doświadczenia „Odpowiednią kwalifikacją” jest kwalifikacja lub inny test oraz kurs szkoleniowy, który spełnia kryteria wyznaczone przez Wytyczne. Zdobyte kwalifikacje muszą być aktualizowane w procesie stałego rozwoju zawodowego. Wytyczne rozróżniają poziom wymagań dla osób świadczących usługę doradztwa inwestycyjnego oraz dla osób udzielających informacji na temat instrumentów finansowych oraz usług inwestycyjnych.

Jana Niedźwiedź - Gliniecka
Członek Zarządu Fundacji EFPA Polska
Innowacje w sektorze finansowym – gdzie będziemy za 10 lat ?

W związku z uruchomieniem przez ośrodek dialogu i analiz THINKTANK projektu „Sektor finansowy w Polsce: bilans i perspektywy”, EFPA Polska jako partner projektu została zaproszona do do udziału w dyskusji „okrągłego stołu” poświęconej innowacjom w sektorze finansowym.

Trzecie spotkanie okrągłostołowe w ramach tego projektu poświęcone było innowacjom w sektorze finansowym. Uczestnicy dyskutowali o branży FinTech w kontekście: „konkurencyjności  polskiego sektora finansowego”, „regulacji wspierających innowacje”, „trendów w produktach i usługach finansowych” oraz o „efektywności i bezpieczeństwie BigData”.

Edyta Bogacka
Redaktor Newslettera
EFA EFPA
Robo-doradca: przyszłość branży doradczej w sektorze bankowym

Automatyka procesów w szczególności w zakresie doradztwa inwestycyjnego nie wydaje się być bardzo powszechnym zjawiskiem. Wciąż najpowszechniejszym kanałem kontaktu doradcy z klientem jest kontakt telefoniczny lub bezpośredni. Coraz częściej pojawiają się narzędzia- symulatory oraz kalkulatory, które pozwalają konsumentom dokonać wyboru pomiędzy różnymi produktami dostępnymi na rynku.

Zastosowanie tego typu narzędzi obecnie można zauważyć m.in.przy produktach kredytowych, rachunkach bankowych oraz produktach depozytowych. Narzędzia te pozwalają na wstępne określenie potrzeb, sprecyzowanie wymagań klienta oraz umożliwiają pierwszy kontakt przyszłego klienta z doradcą.

Jana Niedźwiedź - Gliniecka
Członek Zarządu Fundacji EFPA Polska
Media społecznościowe. Czy warto?

Podczas setek rozmów internetowych każdego dnia ludzie dyskutują na temat EFPA Polska i szukają z EFPA Polska dialogu. EFPA bierze pod uwagę wartość tych rozmów i chce być obecna w świecie mediów społecznościowych. Widzimy w tej formie komunikacji okazję do przedstawienia faktów na temat swojej działalności, pozycjonowania swojej marki, a także do komunikowania inicjatyw społecznych.

Wszyscy znamy pojęcie mediów społecznościowych (ang. social media). Są obecne w naszym życiu czy tego chcemy, czy nie. Social media zyskały taką popularność między innymi dlatego, że są odpowiedzią na społeczną naturę człowieka. 

Grzegorz Zatryb
Główny Strateg Skarbiec TFI
Kup i trzymaj - trudna alternatywa na trudne czasy

Tak jak nie ma jednego leku na wszelkie przypadłości, tak nie ma jednej strategii inwestycyjnej odpowiedniej dla wszystkich inwestorów na wszelkie możliwe sytuacje. Strategia „Kup i trzymaj” nie stanowi tu wyjątku. Ma jednak pewne zalety, których zlekceważyć nie sposób, a odnoszę wrażenie, że podwyższona zmienność, jaką obserwujemy na rynkach finansowych po Wielkim Kryzysie 2008 roku zepchnęła ją do głębokiej defensywy. 

Krzysztof Zygmanowski
Doradca Private Banking&Wealth Management mBank S.A. EFP EFPA
TTIP – co ważniejsze: ludzie, środowisko i demokracja czy zyski i prawa korporacji?

TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership), czyli transatlantyckie partnerstwo w sprawie handlu i inwestycji. O co w tym wszystkim chodzi? Jak to partnerstwo może wpłynąć na rynki finansowe? Czy za tą umową kryją się jakieś szanse, a może zagrożenia?

Jak zwykle,Uśmiech kiedy mamy do czynienia z jakimś porozumieniem, pojawiają się wątpliwości. I im bardziej wgłębiamy się w to zagadnienie, tym wątpliwości jest coraz więcej. Ostatnio przeczytałem w jednej z gazet finansowych, iż stronie amerykańskiej bardzo zależy, aby ów traktat został podpisany pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską jeszcze przed zakończeniem kadencji prezydenta Baracka Obamy. Właśnie ten pośpiech mnie zaintrygował, bowiem, jeśli przez ostatnie 2,5 roku negocjowania warunków TTIP nadal nie udało się uzgodnić wspólnego stanowiska, to dlaczego stronom tak bardzo zależy, aby „dopiąć” kontrakt zanim w Białym Domu pojawi się nowy lokator? Diabeł tkwi w szczegółach. 

Piotr Słodowicz
Doradca Private Banking&Wealth Management mBank S.A. EFP EFPA
Polityczna bessa

Ostatnio dużo się mówi, iż Polska jest podzielona politycznie i trzeba uważać, gdy się prezentuje swe poglądy. Możesz trafić na zwolennika pewnego okrycia głowy lub osoby nazwanej na cześć zwierzęcia,  które czasem prze ku morzu, by potem płynąć kilkaset metrów i polec. Mamy twardy orzech do zgryzienia. Dodatkowo nasi szefowie słusznie kładą palec na usta i nakazują ciszę, podkreślając, że mamy być apolityczni.  Emocje. Tak! Emocje trzeba trzymać na wodzy, by nie dać się wciągnąć w niepotrzebne rozmowy o polityce, bo czy coś z tego wyniknie dla finansów klienta? Nic. A my mamy być profesjonalistami. Jesteśmy. Ale czy na pewno myślimy jak finansiści?