Nr 16, czerwiec 2015   

W numerze:

Edyta Bogacka
Redaktor Newslettera
EFA EFPA
EFPA Polska rośnie

Aktualne statystyki ze środowiska Doradcow EFPA są budujace. Zbliżylismy się do liczby 500 certyfikowanych Doradców EFPA. To niewątpliwie wyraz rosnącego zainteresowania instytucji finansowych niezależną i profesjonalną certyfikacją zatrudnionych Doradców Klientów. 

 

Mariola Szymańska-Koszczyc
Prezes Zarządu Fundacji EFPA Polska
Zapraszamy na 6. Spotkanie Certyfikowanych Doradców EFPA

11 września br. zapraszamy na doroczne Spotkanie Certyfikowanych Doradców EFPA. Tym razem nad Zalew Zegrzyński, aby w klimiacie przedłużonych wakacji, z głowami wolnymi od miejskiego tempa spojrzeć w przyszłość i spojrzeć w siebie.

Przyszłość dla doradców finansowych to MiFID II. Temu poświęcona będzie główna część spotkania, z udziałem zaproszonych gości, w tym przedstawiciela KNF. W tej części oddamy Wam głos, aby usłyszeć, jak powinien wyglądać nowy model doradztwa finansowego według doradców EFPA.

Spojrzenie w siebie będzie powrotem do wartości, które w trakcie zeszłorocznego spotkania uznaliście za ważne w Waszej pracy i życiu prywatnym. Zapraszamy Was na specjalną sesję photocoachingu grupowego. Uśmiech Musicie przyjechać, żeby dowiedzieć się, co to jest i tego doświadczyć. Zapewniam, że warto.

Szczegółowy program i partnerów spotkania przedstawimy niebawem. Zarezerwujcie czas w swoich kalendarzach.

Dr Maciej Meder
Managing Director Poland zeb.rolfes.schierenbeck.associates sp. z o.o.
MIFID II – szykują się duże zmiany w sprzedaży produktów inwestycyjnych

Po wprowadzeniu w 2007 r. dyrektywy MIFID (Markets in Financial Instruments Directive) Komisja Europejska pracuje nad jej istotną nowelizacją (tzw. MIFID II), która będzie obowiązywać od początku 2017 r. Sam tekst dyrektywy został już uchwalony w lipcu 2014 r,, a obecnie trwają prace nad technicznymi standardami doprecyzowującymi zapisy Dyrektywy.

Z perspektywy ochrony inwestora MIFID II wprowadza kluczowe zmiany w obszarach doradztwa inwestycyjnego, tzw. zachęt dla dystrybutorów, informacji udzielanych klientom i całego procesu sprzedażowego, mających szereg implikacji zarówno dla zarządzających aktywami, banków oraz pozostałych dystrybutorów.

Mariola Szymańska-Koszczyc
Prezes Zarządu Fundacji EFPA Polska
ESMA publikuje „Projekt wytycznych dla oceny wiedzy i kompetencji” dla doradców finansowych, zgodnie z MIFID II"

ESMA, Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych  opublikował właśnie  dokument konsultacyjny „Projekt wytycznych dla oceny wiedzy i kompetencji” (ang. „Consultation Paper, Draft guidelines for the assessment of knowledge and competence”, ESMA, 23 kwietnia 2015). Skierowany jest przede wszystkim do właściwych organów regulacyjnych i nadzorczych oraz firm, które podlegać będą nowemu reżimowi MIFID II, w szczególności do firm inwestycyjnych i kredytowych, wykonujących usługi inwestycyjne. Do zapoznania się z tym dokumentem zapraszani są również pracownicy firm inwestycyjnych oraz stowarzyszenia branżowe, inwestorzy oraz grupy konsumenckie. Jako główny cel wytycznych wskazuje się wdrożenie lepszych rozwiązań dla podniesienia jakości usług dla klientów i zapewnienia bezpieczeństwa inwestorów. Podkreśla się, że wytyczne będą miały potencjalny wpływ na każdego, kto ma styczność z instrumentami finansowymi i powinny przyczynić się do powstania silnego, efektywnego i jednolitego poziomu regulacji i nadzoru w krajach członkowskich UE. Warto zauważyć, że przywołuje się w tym kontekście istniejące już  w tym obszarze regulacje w takich krajach, jak: Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy. 

Grzegorz Zatryb
Główny Strateg Skarbiec TFI
Nie sprzedawaj w maju...

Listopad 2013. Pierwszy miesiąc bez skupu aktywów. Rezerwa Federalna rozpoczyna proces wygaszania programu luzowania ilościowego, znanego jako QE3. Paradoksalnie, przynosi to w dość krótkim czasie uspokojenie zszarganych nerwów inwestorów, gdyż szybko okazało się, że zakończenie programu luzowania ilościowego było związane z poprawą sytuacji amerykańskiej gospodarki, a nie wynikało ze złośliwości członków FOMC. Okrzepnięcie wzrostu gospodarczego przełożyło się na poprawę wyników spółek, która płynnie zastąpiła dodruk pieniądza jako motor napędowy indeksów giełdowych. Od połowy ubiegłego roku amerykański rynek akcji musiał sobie radzić bez wsparcie Fedu i jak widać udało mu się to całkiem nieźle. Szczególnie dobrze wygląda sytuacja spółek cyklicznych, które częściej spotykamy w indeksie rynku Nasdaq. Ten zaś w ciągu ostatnich 12 miesięcy zyskał 20%. 

Piotr Słodowicz
Doradca Private Banking&Wealth Management mBank S.A. EFP EFPA
Dywersyfikacja - ubezpieczenie od lenistwa czy niewiedzy?


Połów śledziW ubiegłym wieku był taki moment, gdy na poważnie zająłem się inwestowaniem pieniędzy, ponieważ w końcu udało mi się zgromadzić wolną (czytaj: możliwą do inwestycji) kwotę 1 tys PLN do ulokowania na rynku akcji. Zacząłem się zastanawiać, jak to dobrze zrobić? Obłożyłem się książkami, zaczerpnąłem rady mądrzejszych kolegów, którzy dla mnie byli wytrawnymi specjalistami i wtedy trafiłem na mądre słowo. Dywersyfikacja. Sposób, który powinien przynieść możliwie jak największy zysk, przy najmniejszym ryzku. Jako, że lubię proste rozumowanie, postanowiłem sprawdzić jak dywersyfikacja przebiega w otaczającym nas świecie. Łowiłem ryby, więc popatrzyłem, jak to wygląda rybia dywersyfikacja w rozrodzie, czyli jak najwięcej potomstwa, przy jak najmniejszym ryzyku. 

Paweł Koralewski
Doradca Private Banking&Wealth Management mBank S.A.
EFP EFPA
Piłka jest okrągła, a dolar zielony

Niedawno, siedząc przed telewizorem i oglądając „męki” Bayernu Monachium z Barceloną w półfinale Ligii Mistrzów, zacząłem liczyć, ile „pieniędzy” biega po boisku. Sam atak Barcelony: Messi,  Neymar, Suarez – wyceniany jest obecnie na ok. 400 mln dolarów!

Poszczególne kluby piłkarskie mają różną strategię. Te bogatsze wydają setki milionów na super-gwiazdy, które mają przynieść dochody firmie w postaci sprzedanych biletów, zdobytych nagród, trofeów, sprzedanych pamiątek, koszulek z nazwiskiem. Inne stawiają na szkolenie młodzieży, edukację sportową, licząc na zyski z późniejszej sprzedaży praw zawodniczych. Znana na całym świecie piłkarska akademia Ajaxu Amsterdam jest prawdziwą kuźnią talentów, a klub od wielu lat w ten właśnie sposób buduje swoją potęgę.

Wojciech Kaczor
Doradca Private Banking&Wealth Management mBank S.A.
EFP EFPA
Popcorn

Przyzwyczajeni do inwestycji z racji naszej pracy oraz prywatnych pomysłów na ulokowanie pieniędzy, gdy zostaniemy zapytani o ich rodzaj jednych tchem każdy odpowie: akcje, obligacje, lokaty, fundusze, waluty, złoto, srebro, ziemia. Lecz czy jest to koniec możliwości? Każdy z nas codziennie, mniej lub bardziej świadomie jest obserwatorem zmian cen zachodzących wśród dóbr konsumpcyjnych. Pszenica, ryż, kukurydza wołowina, wieprzowina drewno są przedmiotem handlu i spekulacji. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak potężne obroty oraz emocje związane są z powyższymi dobrami.

W tym krótkim artykule zatrzymam się na chwilę przy kukurydzy.

Krzysztof Zygmanowski
Doradca Private Banking&Wealth Management mBank S.A. EFP EFPA
Omnia tempus habent (wszystko ma swój czas)

Siadając do napisania niniejszego tekstu, zastanawiałem się, co może być ważne dla współczesnego człowieka, a szczególnie homo oeconomicus  (łac. człowiek ekonomicznyczłowiek racjonalny)? Doszedłem do wniosku, że jest nim niewątpliwie czas – skalarna wielkość fizyczna, od której jesteśmy uzależnieni, bez której nie możemy żyć.

Jana Niedźwiedź - Gliniecka
Członek Zarządu Fundacji EFPA Polska
O etyce nie po raz pierwszy

Kiedy poproszono mnie o przygotowanie artykułu o etyce, pomyślałam, że bardzo dobrze się składa, bo wiele się dzieje na rynku w tym obszarze. Instytucje zaufania publicznego, jakimi są banki, nie cieszą się dużym zaufaniem swoich klientów, a regulator wprowadza restrykcyjne przepisy, które mają na celu przede wszystkim odbudowanie tegoż zaufania i uzyskanie większej transparentności w informowaniu klientów (MIFID II).

A my, Doradcy, nadal mamy przed sobą każdego dnia Klienta, który nam zasadniczo ufa, ale też sprawdza i wyraża czasami wątpliwość, co do oferowanych mu rozwiązań finansowych.

„Jak żyć?”, pojawia się pytanie …Dlatego też postanowiliśmy otworzyć cykl artykułów o etyce: etyce  w ogóle, etyce w biznesie, etyce w życiu.  Dziś trochę teorii, nazwisk, a na koniec zachęta do dyskusji dla tych, którzy wytrwają do końca artykułu.