Nr 12, luty 2014   

W numerze:

Edyta Bogacka
Redaktor Newslettera
EFA EFPA
Nowa odsłona Newslettera Doradców EFPA

Wraz z pierwszym w tym roku wydaniem Newslettera Doradców EFPA z przyjemnością ogłaszam inaugurację nowego formatu naszego wieściolistu!

Postanowiliśmy odświeżyć nieco jego szatę graficzną, ale także formę prezentacji i  dystrybucji, wykorzystując dobrodziejstwo współczesnych narzędzi informatycznych. W miejsce dotychczasowego pdf'a (bądź co bądź tradycyjnego formatu gazetki) przedstawiam Wam nowy Newsletter, który, mam nadzieję, okaże się dla Was czytelniejszy.

Mariola Szymańska-Koszczyc
Prezes Zarządu Fundacji EFPA Polska
Zawieszeni pomiędzy starym a nowym rokiem

Styczeń to dobry moment, żeby ze świeżą głową,  po okresie świątecznego błogostanu, pozwolić sobie  na kolejny luksus - chwilę zatrzymania i  zawodowej refleksji. Co udało się osiągnąć? Jakie są nasze ambicje? Gdzie i jak szukać szerszego sensu naszych zawodowych aktywności?

EFPA Polska w czerwcu br. skończy 5 lat. We wrześniu nie pójdzie jeszcze do „zerówki”, ale czy to oznacza, że dopiero stawia pierwsze samodzielne kroki? Czy rozwinęła się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, czy spełnia nasze aspiracje?

Rafał Madej
Wiceprezes Zarządu Fundacji EFPA Polska
Doradców portret własny

Wyniki pierwszego w Polsce badania środowiska certyfikowanych doradców EFPA

Kim są ludzie pracujący w bankach? Kto zajmuje się finansami najzamożniejszych Polaków? Jakich mamy doradców? Jaki jest ich profil? Jak wypadają na tle swoich zachodnich kolegów? Aby się przekonać empirycznie, jak wygląda rynek doradców klienta, osób, które współpracują z najzamożniejszymi klientami w Polsce, pracują dla renomowanych banków i posiadają certyfikat EFPA, Fundacja na rzecz standardów Doradztwa Finansowego przygotowała ankietę i zaprosiła do wzięcia  udziału w badaniu środowisko certyfikowanych doradców. Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu i lipcu 2013 i jest pierwszą tego typu analizą środowiska doradców w Polsce. Udział w badaniu wzięło 150 certyfikowanych doradców. Z ankiety wyłania się niezwykle interesujący obraz certyfikowanego doradcy.

Mariola Szymańska-Koszczyc
Prezes Zarządu Fundacji EFPA Polska
Aktualności

3 października

W Klubie Bankowca w Warszawie  odbyło się specjalne 16 posiedzenie Rady Fundacji EFPA Polska. Jego celem było szczegółowe omówienie wyników pierwszego badania certyfikowanych doradców finansowych EFPA. Uzgodniono formułę wykorzystania zgromadzonego materiału dla popularyzacji działalności EFPA i certyfikatów EFPA w mediach. Opracowany zostanie specjalny materiał prasowy i rozesłany do mediów oraz do członków Rady, tak aby wykorzystać również kanały bankowe do rozpropagowania informacji o działaniach EFPA.

Jolanta Rogalska
Fundacja EFPA Polska
Nowa osoba w Fundacji EFPA Polska

W ostatnim czasie do Fundacji EFPA Polska oraz WIB-u dołączyła Jolanta Rogalska. Jej głównym zadaniem jest udzielanie bieżącego wsparcia certyfikowanym Doradcom EFPA, a także organizacja egzaminów certyfikujących.

Upewnij się, czy Twój certyfikat jest aktualny...

Z końcem stycznia upływa termin wypełnienia rocznych wymogów certyfikacyjnych dla certyfikatów EFPA  za rok 2013. Posiadacze certyfikatów EFPA zobowiązani są w tym terminie przedstawić Raport Stałego Rozwoju Zawodowego i potwierdzić aktywności rozwojowe o wartości 20 punktów kwalifikacyjnych w ciągu roku.

Niedopełnienie tego wymogu oznacza wycofanie uprawnienia do posługiwania się certyfikatem EFPA i tym samym wykreślenie z Rejestru Certyfikowanych Doradców Finansowych EFPA Polska oraz EFPA Europa.

W tym roku udostępniliśmy  po raz pierwszy funkcję internetowego raportowania aktywności w Programie Stałego Rozwoju Zawodowego. Zapraszamy do Strefy Doradców EFPA na stronie internetowej www.efpa.pl.  Wszelkich informacji i pomocy w wykorzystaniu nowego narzędzia udziela Jolanta Rogalska (jrogalska@efpa.pl)

Grzegorz Zatryb
Główny Strateg Skarbiec TFI
Rok 2014 – wyższy PKB, droższe akcje

Rok 2014 będzie kolejnym rokiem poprawy sytuacji w światowej gospodarce i korzystnego klimatu dla części rynków.

Chociaż druga połowa minionego roku wniosła sporo niepokoju na rynki finansowe zarówno światowe jak i nasz rodzimy, jednak przysłowie „strachy na Lachy” i tym razem się sprawdziło. Dwie największe obaw,y podnoszone pod koniec 2013 r., to oczywiście koniec luzowania ilościowego w Stanach Zjednoczonych w wymiarze globalnym oraz reforma systemu emerytalnego, malowniczo zwana „likwidacją OFE” i „skokiem na kasę”   na naszym krajowym podwórku. W obu przypadkach nic strasznego nie stało się. Grudniową decyzję FED rynki finansowe przyjęły ze spokojem i zrozumieniem, tak jakby w końcu zaakceptowały fakt, iż „tapering” wynika z poprawy sytuacji gospodarki USA i poprawa ta będzie kompensowała zwężenie strumienia pieniądza płynącego na giełdy.

Artur Zakrzewski
Zarządzający Portfelami w Deapratmencie Zarządzania Aktywami mWealth Management S.A.
Czy wzrost w Chinach wkrótce powinien przyspieszyć ?

Zachowanie rynków akcji na początku 2014 roku wskazuje na utrzymanie względnej siły rynków rozwiniętych wobec wschodzących. Słabość rynków wschodzących w stosunku do rozwiniętych utrzymuje się od 2010 roku i jeśli trend zarysowany w pierwszych tygodniach nowego roku miałby się utrzymać przez cały 2014, byłby to czwarty rok z rzędu relatywnego underperformance’u giełd z rynków wschodzących. W rezultacie na rynkach rozwiniętych wyceny spółek, zwłaszcza konsumenckich i przemysłowych, są zbliżone do wieloletnich maksimów, zaś uśrednione dyskonto dla akcji na rynkach wschodzących na poziomie historycznych wskaźników Cena/Zysk przekracza 35%.

Mariola Szymańska-Koszczyc
Prezes Zarządu Fundacji EFPA Polska
Polska Rama Kwalifikacji

Coś,  co dziwnie brzmi, o czym prawie nikt nic nie wie, a jednocześnie coś, co dzieje się naprawdę i może mieć wpływ na każdego z nas.

 Polska Rama Kwalifikacji (PRK) jest elementem budowanego teraz w Polsce, podobnie jak w zdecydowanej większości krajów unijnych, nowego Krajowego Systemu Kwalifikacji (KSK), korzystającego z rozwiązań Europejskiej Ramy Kwalifikacji.

Co to jest?

Każda osoba pracująca chciałaby jak najdłużej utrzymać swoją wartość na rynku pracy. W dzisiejszym środowisku społeczno-gospodarczym taki cel wymaga uczenia się przez całe życie.  Jest to ważne dla ludzi, firm i społeczeństwa. Jak doświadczył tego każdy z nas, zapewne w różnych aspektach, nigdy nie jest to łatwe i niesie ze sobą trudną decyzję wyboru w co angażujemy naszą uwagę, czas i pieniądze.

Krzysztof Pałac
Menadżer w Zespole Usług Doradczych Departamentu Bankowości Prywatnej Raiffeisen Polbank S.A.
Połykanie BAKCYLA

Felieton Krzysztofa Pałaca, Raiffeisen Polbank S.A.

…a więc siedzę przed salą i czekam. Wszystko wokół znajome, ale jednak trochę inne. Z zakamarków pamięci powracają obrazy korytarzy, zapach pasty do podłogi, widoku boiska z okna.

Siedzę i czekam, aż zadzwoni dzwonek i będę mógł wejść do klasy, aby poprowadzić swoją pierwszą lekcje w ramach programu BAKCYL. Lekcję w mojej dawnej podstawówce ( teraz jest tu gimnazjum i liceum). Nie byłem w niej od 25 lat.

Ale skąd się tam wziąłem?

Piotr Słodowicz
Doradca Private Banking&Wealth Management mBank S.A. EFP EFPA
Inny sposób zakupu akcji

Felieton Piotra Słodowicza, mWealth Management S.A.

Każdy z nas, mężczyzn, doświadczył wraz ze swoją partnerką wyprawy na zakupy w poszukiwaniu czegoś pięknego, choć bliżej nieokreślonego. Rzeczy, która jest potrzebna i konieczna, by kobieta mogła czuć się pięknie. Dobrze jest, gdy rzecz ta jest sprecyzowana przynajmniej co do gatunku.  Wówczas wiemy, że to potrwa tylko kilka godzin i umiejętnie nawigując, odwiedzimy zaledwie kilka sklepów. Gorzej,  gdy cel zakupów nie jest konkretny. Z początku będziemy się silić na doradzanie przy każdej przymiarce, potem ponaglająco kiwać głową, aż w końcu zaczniemy „grzać ławę” przed każdym sklepem, łącząc się w bólu z siedzącymi obok facetami. Z zazdrością spoglądamy na tych, którzy dumnie dzierżą w rękach pakunki,  czując, że ich czas powrotu do oazy i wyciągnięcie bursztynowego napoju z lodówki się zbliża. I ja przeżyłem wiele podobnych sytuacji, ale jedna z nich zapadła mi w pamięci na długo.

Dlaczego?