W numerze:

Kongres Doradców EFPA oczami Doradców EFPA

Za nami tegoroczna edycja Kongresu Certyfikowanych Doradców EFPA Polska. Wyśmienita okazja do branżowego spotkania ponad podziałami oraz aktualizacji wizytówek koleżeństwa w dobie bankowych fuzji i przejęć.

Agendę spotkania w naturalny sposób zbudowała tematyka MIFID II. Fundacja EFPA zadbała o najwyższy poziom merytoryczny, zapraszając gości z KNF, GPW czy ZBP. Można było zatem zaktualizować swoją wiedzę u źródeł. Z kolei wystąpienia praktyków z TFI i banków pomogły wybiec nieco w przyszłość, rozważając m.in. konsekwencje spadku opłat za zarządzanie, digitalizacji dystrybucji funduszy czy rozwoju robo-advisory w wealth management. Z punktu widzenia doradcy to istotna kwestia dot. ewolucji rynku pracy w finansach. 

Ciekawym pomysłem było również zaproszenie eksperta z Holandii, co pozwoliło spojrzeć z dystansu na krajowe regulacje. Dało też dodatkowy impuls do dyskusji panelowej „MIFID II: czy coś się zmieniło?”, w której nie zabrakło tematu nr 1 - obligacji GetBack.

Jak przy takiej agendzie znaleźć czas na turniej wiedzy, dyskusje kuluarowe oraz telefoniczną obsługę kluczowych klientów? Nic prostszego: wystarczy być certyfikowanym doradcą oraz załapać się na zaproszenie, z czym z roku na rok coraz trudniej. Ale próbuję, bo Kongres to jedno z niewielu miejsc, gdzie mogę reprezentować siebie a nie wyłącznie pracodawcę czy klienta. Miejsce, które funkcjonuje poza sprzedażą, w którym liczą się poglądy a nie sprawozdania handlowe. I co najważniejsze - jest to przestrzeń edukacyjna, która pomaga mi w dostosowaniu do nowych dyrektyw, rekomendacji oraz rynkowych wyzwań.

Błażej Trepiński, Starszy Doradca Bankowości Prywatnej
Certyfikowany Doradca Finansowy EFPA EFA
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.

 


 

Moje pierwsze wrażenie po wejściu na hol do hotelu SOUND GARDEN HOTEL było takie, że pomyliłam miejsca.

Tyle nowych twarzy! Nie wierzyłam, że to Nasze spotkanie. Ten widok bardzo mnie ucieszył, ponieważ pamiętam jeszcze małe kameralne spotkania w Klubie Bankowca na Foksal .

W tym miejscu szczególne podziękowania dla Pani Prezes Marioli Szymańskiej-Koszczyc, która Nas od początku wspiera i jest Naszą Matką EFPYUśmiech Podziękowania składam również dla Magdaleny Więcek, bez której organizacja tak dużego spotkania nie byłaby możliwa. Bardzo dziękujemy!

Wróćmy na chwilę do piątku - za oknem była piękna złota jesień, a na sali gorącą atmosfera i rozważania nad ostatecznym kształtem MIFIDII oraz dyskusja „Czy nadrzędność interesów klienta jest kontrowersyjna na rynku finansowym?”. Tu pojawił się gorący temat obligacji Getback i jego wpływu na rynek inwestycyjny oraz powagę zawodu bankowca .

Temat na tyle był gorący, że nawet przy kolacji zastanawialiśmy się jak przywrócić szacunek Klientów do instytucji finansowych, a co za tym idzie do Doradców.

Tu powstaje poważniejszy problem, bo pogoń za zyskami instytucji finansowych przekłada się na „niehumanitarne” plany sprzedażowe a Doradca w tym wszystkim musi się odnaleźć.

Czy nie podpaść szefom? Czy pracować tak, aby rano spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie , że działamy zgodnie z etyką EFPA i szanujemy Klienta i jego majątek? Żyjemy w ciekawych czasach, ale myślę,  że damy radę i będziemy zawsze pamiętać o naszym motto: „ Posiadacz certyfikatu EFPA nie dlatego jest prawy, że przestrzega etyki, posiadacz certyfikatu EFPA przestrzega zasad etyki, ponieważ jest prawy”.

Już myślami wybiegamy w przyszłość - co będzie na jubileuszowym Kongresie za rok, na którym EFPA będzie obchodzić 10-lecie swojej działalności?

Agnieszka Ostrowska, Dyrektor ds. Klientów Bankowości Prywatnej
Certyfikowany Doradca Finansowy EFPA EFA
Bank Pekao SA , Centrala

 


 

9 Kongres EFPA był moim pierwszym Kongresem, jako że w tym roku zostałem certyfikowanym Doradcą EFPA EFA. Odbywał się w ciekawych momencie funkcjonowania rynku finansowego, kiedy mamy kryzys zaufania klientów do różnych form inwestowania, co było widać i słychać w czasie oficjalnych oraz nieoficjalnych rozmów. Spotkanie w jednym miejscu praktyków rynku finansowego, zarówno tych tworzących produkty, jak i je sprzedających, przyniosło wiele ciekawych analiz oraz spostrzeżeń. Mogliśmy poznać także spojrzenie na rynek przedstawiciela KNF w świetle Dyrektywy MIFID II oraz porównać sposoby wprowadzania jej w naszym kraju w porównaniu z modelem holenderskim, zaprezentowanym podczas specjalnej prezentacji. Te wszystkie informacje powinny nam pomóc teraz w pracy, a czy pomogą – czas pokaże...

Jakub Malarz
Certyfikowany Doradca EFPA EFA
Private Banking & Wealth Management
mBank SA

 


 

Kolejny kongres za nami.  Jak zwykle zjawiła się silna grupa certyfikowanych doradców oraz prelegentów z kilkunastu instytucji finansowych, aby wysłuchać prelekcji i debaty związanej z naszą pracą. Organizatorzy jak zwykle zadbali, aby nudno nie było. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że kuluarowe debaty były równie atrakcyjne i merytoryczn, jak debata główna. Przysłowie „co kraj, to obyczaj” każe zastanowić się, dlaczego MIFID II obowiązujący w UE jest tak różnie interpretowany w każdym z państw członkowskich. Można by postawić więcej pytań i rozwinąć więcej wątków po Kongresie EFPA. Z pewnością każdy wyjechał ze swoimi przemyśleniami i liczę, że pojawią się chętni do podzielenia się nimi w naszym Newsletterze i na profilu LinkedIN.

PS. Gdy będę wybierał się na jesienny  urlop z pewnością zadzwonię do EFPA Polska po rekomendację pogodową.

Wojtek Kaczor
Certyfikowany Doradca EFPA EFP
Private Banking & Wealth Management
mBank SA