W numerze:

Magdalena Więcek
EFPA Polska
Wolontariat kompetencji – czyli po co Certyfikowany Doradca EFPA zaczął chodzić do szkoły

Projekt Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL oparty jest na wspólnym działaniu w ramach sektora bankowego na rzecz edukacji finansowej dzieci i młodzieży. Pomysłodawcą i organizatorem projektu BAKCYL jest Warszawski Instytut Bankowości, partnerem Związek Banków Polskich. Instytucjami partnerskimi BAKCYLA jest 90 banków, w tym 75 banków spółdzielczych. EFPA Polska jest mecenasem edukacji finansowej  BAKCYL od 2013 r. Certyfikowani Doradcy EFPA są wolontariuszami BAKCYLA.

 

Główne cele BAKCYLA to:

  • pomoc szkołom w poszerzaniu wiedzy finansowej uczniów
  • kształtowanie postaw przedsiębiorczości wśród młodzieży
  • udostępnienie możliwości dodatkowego rozwoju zawodowego i osobistego pracownikom banków
  • potwierdzenie odpowiedzialności społecznej banków.

W świat codziennych finansów uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych wprowadzają wolontariusze – pracownicy banków i instytucji finansowych. Dzięki zajęciom przeprowadzonym przez bankowców uczniowie zdobywają praktyczną wiedzę i kształtują dobre nawyki w zarządzaniu finansami. 

Liczba przeszkolonych i zakwalifikowanych do projektu BAKCYL wolontariuszy to ponad  800 ekspertów bankowości. Zrealizowali dotychczas lekcje dla ponad 85 tys. uczestników! Wolontariuszami BAKCYLA są też Certyfikowani Doradcy Finansowi EFPA Polska.

Jedną z nich jest Alfreda Gabruś-Molenda, Dyrektor ds. Private Banking, Deutsche Bank Polska SA, która tak mówi o swoim udziale w projekcie:

„W programie Bakcyl aktywnie uczestniczę już trzeci rok. Prowadzę zajęcia z młodzieżą w wieku 12-14 lat na terenie Wrocławia.

Od ponad  20 lat jestem związana z bankowością. Obszar mojej działalności to szeroko rozumiane inwestycje. W związku z tym ogromną radość daje mi możliwość dzielenia się moim doświadczeniem i wiedzą z tak młodymi ludźmi, którzy dzięki lekcjom nabywają świadomości inwestycyjnej. Najbardziej cieszą mnie lekcje „Twoje pieniądze”. Młodzież jest bardzo aktywna na zajęciach, dzieli się swoimi przemyśleniami, przekazuje opinie na temat bankowości wynoszone z domu. Nierzadko niepochlebne – tym bardziej cieszę się, że mam wpływ na postrzeganie bankowości przez młodzież - mogę sprostować czasami zakrzywiony obraz.

Widzę, że lekcje sprawiają uczniom radość, czasami nie nadążam z materiałem, ponieważ aktywność uczniów na zajęciach i ich zaangażowanie przerosło moje oczekiwania.

Młodzież uczy się wartości pieniądza, poznaje możliwości oszczędzania, uczy o mądrym pożyczaniu - co na pewno da początek kształtowaniu dobrych nawyków finansowych. Jest to niezwykle ważny aspekt zwłaszcza w obecnych czasach.

Obcowanie z ludźmi, którzy wchodzą w okres dorastania sprawia mi ogromną satysfakcję. Nie ukrywam, że na początku czułam ogromną tremę w związku z prowadzeniem zajęć.  Nawet nie wiem, kiedy owa trema zamieniła się w radość!”

Projekt Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL realizowany jest już w całej Polsce. Jeżeli masz ochotę sprawdzić się w nowej roli i podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi uczniami, zapraszamy do BAKCYLA. W trakcie specjalnych warsztatów zdobędziesz szlify Wolontariusza BAKCYLA. Opiekunem wolontariuszy EFPA jest Magda Więcek (mwiecek@efpa.pl)Robert Sych, Certyfikowany Doradca Finansowy EFPA EFA, Wolontariusz projektu BAKCYL