W numerze:

  

Andrzej Czyrko
Dyrektor Biura Sprzedaży TFI PZU SA
Potop! Wielka fala napływów do funduszy!

W ostatnich miesiącach media próbowały nas przekonać, że mamy do czynienia z wielką falą napływów do funduszy akcyjnych, która może być zwiastunem końca hossy na warszawskiej giełdzie. Większość z Was ma doświadczenie pozwalające wrócić pamięcią do okresu prawdziwego boomu na fundusze inwestycyjne z lat 2006-2007. Dzisiejsze realia stanowią tylko niewielki ułamek dziejących się scenariuszy z tamtego okresu, gdy niektóre fundusze małych i średnich spółek potrafiły w ciągu kilku dni pozyskiwać aktywa ponad 1 mld zł. Oczywiście, przekładało się to na dodatkowe podgrzewanie wycen akcji na giełdzie, co wiemy jak się skończyło. Ci z nas, którzy przetrwali w branży ostatnią dekadę, na pewno będą pamiętali - powtórka tamtej dynamiki jest ostatnim ostrzeżeniem przed faktycznie dużym problemem. 

Jednak dzisiaj, większość moich rozmów z Doradcami kończy się wnioskiem, że klienci wcześniej bali się wpłacać, bo nie będzie wzrostów, a teraz dalej się boją, czekając na spadki po tych wzrostach. Prawdziwie błędne koło.

Żyjemy w ciekawych, dynamicznych czasach, jednak nic nie zapowiada, żebyśmy mieli mieć powtórkę sprzed dekady, gdy klienci musieli ustawiać się w „ogonku”, aby od Doradcy kupić fundusze.

To od Was zależy, czy będziecie potrafili przełamać własne opory przed rozmową z klientami o dokładaniu do portfeli funduszy zawierających komponent akcyjny. Ostatnie kilka miesięcy pokazało, że klienci potrafią docenić takie przypomnienie tematu akcyjnego i wielu doradców dzięki takim rozmowom potrafiło pozyskać od klientów nowe aktywa lub rekomendacje, dzięki którym mogą rozwijać swoje portfele.

Czy brak rozmów z klientami w tym temacie można uznać za błąd? Sami musicie to ocenić, pomocna może być prakseologia.

My jako podmiot zarządzający aktywami, pokazujemy, że potrafimy wyciągać wnioski z własnych błędów. Zespół zarządzający w TFI PZU przez ostatnie dwa lata był skupiony na rewitalizowaniu procesów inwestycyjnych w funduszach lokujących aktywa w polskich akcjach. Kluczowa dla nas jest selekcja połączona z koncentracją i rotacją spółek. Zostało to zauważone przez podmioty oceniające, które przyznały nam wyróżnienia za 2016 rok za fundusze PZU Akcji Spółek Dywidendowych oraz PZU Zrównoważony.  Klientom i doradcom dostarczamy i mamy nadzieję dostarczać w przyszłości wyniki z I i II kwartyla.

Jak napisał Kwintus Horacjusz Flakkus – Carpe diem… - „Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie…”

Andrzej Czyrko
Dyrektor Sprzedaży, TFI PZU