W numerze:

Spotkanie EFPA w relacjach doradców

Dorota Seń, Ekspert Planowania Finansowego EFPA EFP

25 września to dla mnie wyjątkowa data w życiu prywatnym. Aż tu na kilka tygodni wcześniej  otrzymuję zaproszenie na coroczny zjazd certyfikowanych doradców. Pojawia się dylemat: jechać czy nie? 

Mimo, iż to odległy termin, zerkam w kalendarz. W kalendarzu cały dzień wolny, brak spotkań. Jednakże wiem, że spotkanie wypada w dniu, którego nie powinnam zawodowo mocno planować… Po chwili refleksji,  stwierdzam,  że doradca finansowy codziennie stoi przed trudnymi decyzjami. Skoro kilka lat temu podjęłam decyzję, aby zostać certyfikowanym doradcą, to jednym z ważnych elementów towarzyszącym mojej pracy powinna być konsekwencja w działaniu. Jeżeli wykażę brak  konsekwencji - to jak mam poradzić sobie w codzienności z postawą etyczną, rzetelnością, odpowiedzialnością?

Skoro to tylko raz w roku…., raz na 365 dni…, to jednak warto poświęcić jeden dzień, aby spotkać się z ludźmi, którzy myślą podobnie, chcą na rynku funkcjonować odpowiedzialnie, chcą się rozwijać i chcą coś zmieniać. To trochę tak, jakby chciało się być dobrym lekarzem ale nie chciałoby się uczestniczyć w sympozjach lekarskich, albo być dobrym wykładowcą, ale nie chciało uczestniczyć w konferencjach naukowych….

I tym sposobem, po raz kolejny zostałam uczestnikiem konferencji EFPA…, tym razem pod hasłem: „Doradca Finansowy: pasterz, wilk, czy owca?”

Dla mnie to było wyjątkowe spotkanie, gdzie spotkali się ludzie z pasją i zaangażowaniem. Osobiście bardzo czekałam na wystąpienie, dotyczące podejścia KNF do nowych uregulowań MIFID II. W dużej mierze spełniło moje oczekiwania i utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie taki MIFID II straszny, jak go „malują”. 

Następnie - rzeczywistość przedstawiona przez Rafała Madeja, który mówił dużo o dzisiejszym świecie rynków kapitałowych. Ciekawa prezentacja ku przestrodze nas - doradców, abyśmy nie skończyli, jak w piosence Hasioka i Jana Nowickiego pt. „Bankier” (warto posłuchać).

Podczas panelu dyskusyjnego mogliśmy wysłuchać opinii różnych stron, dotyczących dylematów, przed jakimi stoją doradcy finansowi w codziennej pracy, dotyczących planów sprzedażowych i konkretnych rezultatów, jakich oczekują od nas akcjonariusze w porównaniu z potrzebami klientów. Czy są w bankach, instytucjach finansowych produkty, które rzeczywiście odpowiadają potrzebom klientów, a nie są tylko maszynką do zarabiania? To trudne tematy, ale ważne, abyśmy potrafili o nich rozmawiać i szukać coraz lepszych rozwiązań.

Warsztaty  poświęcone zaufaniu dało ciekawe spojrzenie, ale myślę, że każdy z nas pracując z klientami wie, jak ważna jest relacja i jak wiele dzięki właśnie zaufaniu można zdziałać. Partnerstwo i relacja to jedne z ważniejszych aspektów, jakie klienci cenią w biznesie. 

Na zakończenie energiczne zaakcentowanie faktu, że my mamy wpływ na zmiany. I wiele zależy od nas samych, od naszych postaw, od naszego zaangażowania i konsekwencji.

Żałując, że nie mogłam pozostać na części wieczornej, wymknęłam się niepostrzeżenie, bo ważna dla mnie data…. Już nie mogę się doczekać za rok kolejnego zjazdu.

Inne, najciekawsze naszym zdaniem, komentarze i opinie wyrażone po spotkaniu:

„Spotkanie to miało być okazją do podzielenia się swoimi doświadczeniami – i takie też było!”

 „To był mój debiut na spotkaniu Doradców EFPA. Poza merytorycznymi aspektami spotkania była niewątpliwa korzyść z rozmów z Koleżeństwem z konkurencji. I to było dla mnie najważniejsze. Często mamy lepsze lub gorsze wyobrażenia o konkurencyjnych instytucjach lub o ludziach tam pracujących. Na spotkaniu Doradców EFPA była możliwość rozmów z ludźmi, a nie z konkurentami. A odrobina wina wieczorem dodała dużego kolorytu. J”

„Bardzo pozytywnie oceniam tematy i poziom wystąpień poszczególnych prelegentów, a także wysiłek organizatorów, aby wszystko było na jak najwyższym poziomie (i było). Myślę, że frekwencja doradców EFPA powinna być o wiele wyższa, ponieważ te spotkania są dla nas właśnie”

„Niezwykle inspirujący był wykład Sebastiana Kotowa, traktujący o zaufaniu w biznesie. Temat wydawałoby się oczywisty, przedstawiony w porywający sposób, pozwolił zobaczyć tę kwestię w zupełnie innym świetle”

„Poznanie nowych osób z innych instytucji finansowych, spojrzenie na sprawy zaufania z różnych stron...” (o oczekiwaniach względem spotkania)

„Bardzo mi się podobały warsztaty, w inteligentny sposób przybliżyliśmy się sami do siebie. Mnie nawet podniosły trochę na duchu i zmotywowały, do dalszej pracy w zawodzie bankowca”.

 Uczestnicy apelują także do nieobecnych Doradców EFPA:

 „Takie spotkania weryfikują dużo. Zachęcam do liczniejszego uczestnictwa”

„Kontynuujmy, bądźmy razem, rozpowszechniajmy wiedzę o NAS!”

 Podzieliliście się także swoimi uwagami co do następnych spotkań:

„Więcej czasu na wystąpienia zaproszonych gości; proponuję skupić się na 2 wybranych wcześniej (np. w głosowaniu) tematach i szczegółowo je omówić, aby nie brakowało czasu na dyskusję.”

„Kontynuować pomysły z hobby !!! genialne !!!”